Forum Velika Gorica
Za logiranje na forum kliknite na "Log in".
Za registraciju na forum kliknite na "Registration".
Ako ne želite da Vam ovaj prozor iskače kliknite na "Do not display this again".
Forum Velika Gorica
Za logiranje na forum kliknite na "Log in".
Za registraciju na forum kliknite na "Registration".
Ako ne želite da Vam ovaj prozor iskače kliknite na "Do not display this again".
Forum Velika Gorica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zaštita okoliša i ekologija

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty30.09.11 22:45

Gradovi i općine morat će paziti na svjetlosno onečišćenje



Hrvatski sabor donio je u petak Zakon o zaštiti od svjetlosnog
onečišćenja kojeg je izradilo Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog
uređenja i graditeljstva.



Zakon će, napominju u Ministarstvu, bitno doprinijeti zaštiti ljudskog
zdravlja od štetnog utjecaja svjetlosnog onečišćenja i blještanja
svjetla s javnih površina, planiranju potrošnje električne energije i
planiranju ušteda te učinkovitijoj sigurnosti u cestovnom prometu.

http://www.emedjimurje.hr/gospodarstvo/gradovi-i-opcine-morat-ce-paziti-na-svjetlosno-oneciscenje


Konačno neki normalan zakon. Zaštita okoliša i ekologija 442259
Koristan, nasušna potreba.
Konačno će se pogasiti silni reflektori po kvazi igralištima u kvartovima koji svijetle nikomeili ulični rasvjeta koja blješti umjesto da daje prihvatljivo osvjetljenje. Konačno će se pogasiti reflektori na privatnim dućanima koji osjetljavaju prazna parkirališta itd.... A možda ćemo osim zagađenja imati i koju kunu više u proračunu.

[Vrh] Go down
Ante
Admin
Admin
Ante


Broj postova : 2140

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty01.10.11 1:24

Već se dugo govori o tome. Cak ima i ona akcija kada se gase svjetla na najvaznijim svjetskim gradevinama.

Dobro je da se i mi tome prikljucimo zakonom i to reguliramo.
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty04.10.11 18:57

– Uporaba pitke vode u pranju gradskih ulica nije loša stvar ako ima vode u izobilju i ne predstavlja problem u opskrbi. Rijeka se koristi pitkom vodom za pranje ulica, i to istom onom koja se flašira i izvozi u neke od zemalja Arapskog poluotoka – objasnio je ekolog Piršić, predsjednik udruge Eko Kvarner. Svjestan je da neke lokalne zajednice ne gospodare racionalno kada je uporaba pitke vode u ispiranju ulica posrijedi, ali smatra da Zagreb nije na tom popisu u samom vrhu. No poziva na transparentnost izvora vode za ispiranje javnih prostora.


Ulice ne bi trebalo čistiti pitkom vodom pa tajnik Zelene liste predlaže uređenje kanalizacije i izdvajanje oborinskih voda iz kanalizacijskog sustava kao što to imaju mnogi gradovi u EU. Prikupljena kišnica mogla bi se upotrebljavati kao meka tehnološka voda u različite svrhe pa i za pranje ulica.


http://www.vecernji.hr/zagreb/tajni-podatak-koliko-pitke-vode-odlazi-pranje-zagrebackih-ulica-clanak-332793



Nije da je članak vezan za VG, ali da vodu prolijevamo i ne pazimo sigurno smo blizu ovih gradova.

No, u Vg se niti ne peru ulice, čemu, pa imamo mi šljunčare okolo grada koje nam "peru" grad prašinom, a uskoro bi se možda mogli i odsklizati u vodu.
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty05.10.11 13:56

HDZ namjerava prihode državnog proračunu povećati prodajom vode. U sljedeće četiri godine, stoji u predizbornom programu vladajuće stranke, Hrvatska bi na taj način mogla zaraditi milijardu i pol kuna. Radi se o prodaji sirove vode po dolar i pol ili dva dolara za kubik te o prodaji pitke vode od 300 dolara za kubik,



Prodaja sirove vode trebala bi se realizirati do 2012. godine, a u transportu vode koristit će se prazni tankeri kojima se nafta s Arapskog poluotoka prevozi u Sredozemlje.



Za ovaj posao gradit će se i posebne cijevi koje će vodu iz rijeka dovoditi do spremnika na tankeru koji će biti usidreni na moru. Sirova voda crpila bi se iz rijeke Omble kod Dubrovnika, Cetine, Krke, Zrmanje te iz hidroelektrane Senj.


'Kako je riječ o minimalnoj količini vode, nema nikakvih posljedica za očuvanje prirode, a stručnjaci koje smo kontaktirali rekli su nam da ista količina vode, koju ćemo prodavati, u nekim godinama nedostaje samo zbog suše', rekao je Krmek za Jutarnji list.



http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/152267/HDZ-spasava-proracun-prodajom-vode-Arapima.html



Eto, tko nije čitao plan i program HDZeja (a ja nisam) ovdje lijepo piše kako su si oni zamislili vladati i namaknuli bar dio love.

Građani, izvolite glasati za HDZ jer oni idu dalje i ZNA SE znaju najbolje.
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss
JOSIPJOŽA


Broj postova : 1957

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty23.10.11 19:28

Lijepo je dobiti ovu nagradu iako mi se čini da je grad bio i ljepši, a da je ova nagrada sa okusom gorčine začinjene trgovanjem na relaciji HSS i HDZ. Što Vi mislite?



http://www.gorica.hr/2011/10/velika-gorica-najuredeniji-veliki-grad-u-hrvatskoj/#more-9616



Velika Gorica - najuređeniji veliki grad u Hrvatskoj


22.10.2011.

Zaštita okoliša i ekologija Htz-022-125x93Na završnoj večeri Dana hrvatskog turizma koji su se ove godine održavali u Šibeniku, Velika Gorica dobila je nagradu Zeleni cvijet u kategoriji najuređenijeg velikog grada (iznad 30.000 stanovnika) kontinentalne Hrvatske. Nagradu je iz ruku ministra turizma Damira Bajsa primio gradonačelnik Dražen Barišić.


Po prvi puta se dogodilo da je nagradu za najuređeniji grad u bilo kojoj kategoriji pripala jednom od gradova Zagrebačke županije. Gradonačelnik Barišić zahvalio je svim Velikogoričanima koji svojim trudom pridonose uređenju i ljepoti našeg grada, te je istakao kako je i ova nagrada još jedan pokazatelj što je sve učinila sadašnja gradska uprava, gradske ustanove i trgovačka društva, u prvom redu Turistička zajednica i VG Komunalac.

Svečanoj dodjeli nagrada nazočila je i predsjednica Vlade Republike Hrvatske Jadranka Kosor, ministri Branko Bačić, Đuro Popijač, Damir Bajs, te brojni uzvanici.
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty23.10.11 21:03

JOSIPJOŽA je napisao/la:
Lijepo je dobiti ovu nagradu iako mi se čini da je grad bio i ljepši, a da je ova nagrada sa okusom gorčine začinjene trgovanjem na relaciji HSS i HDZ. Što Vi mislite?



Velika Gorica - najuređeniji veliki grad u Hrvatskoj


22.10.2011.

Mislim, ma kaj mislim, tvrdim da ovo nema veze s istinom. Velika Gorica UOPĆE NIJE uređen grad, a kam tek najuređeniji. Ili komisija nema pojma kaj znači kad je neki grad uređen.
Naš grad je vrlo neuređen, zapušten, jadan..
Upravo su mi dokazali kako su i natjecanja takve vrste namještena i podložna političkim tragedijama.
[Vrh] Go down
mariofil68
Ide prema gore
Ide prema gore
mariofil68


Broj postova : 245

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty27.10.11 22:11

plemenitašica je napisao/la:
JOSIPJOŽA je napisao/la:
Lijepo je dobiti ovu nagradu iako mi se čini da je grad bio i ljepši, a da je ova nagrada sa okusom gorčine začinjene trgovanjem na relaciji HSS i HDZ. Što Vi mislite?



Velika Gorica - najuređeniji veliki grad u Hrvatskoj


22.10.2011.

Mislim, ma kaj mislim, tvrdim da ovo nema veze s istinom. Velika Gorica UOPĆE NIJE uređen grad, a kam tek najuređeniji. Ili komisija nema pojma kaj znači kad je neki grad uređen.
Naš grad je vrlo neuređen, zapušten, jadan..
Upravo su mi dokazali kako su i natjecanja takve vrste namještena i podložna političkim tragedijama.



Zašto sve morate svoditi na političku retoriku automatski prozivajući političke leleke kao "krivce" što je naš grad dobio nekakvo priznanje. Pa da su bili pametniji i angažiraniji, da su si dali više truda umjesto da su se prčili naokolo ko majmuni mogli su u naš Grad dovući još barem 10 nagrada, 20 investicija i 300 novih radnih mjesta. Baš me zanima kako će tek nova vlast poboljšati uvjete življenja i rada u našem gradu...jako me zanima. I oni su plačali najam za privatne kancelarija i tržnicu kao i ovi, nema baš razlike!pig
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty15.11.11 18:40

Dva podzemna reciklažna kontejnera pored igrališta u Šenoinoj ulici spalili su protekle noći nepoznati vandali. Ovaj čin uništavanja gradske imovine prijavljen je policiji, a počinjena šteta iznosi više od 10.000 kuna.




http://www.zagrebancija.com/hr-zupanija/zapaljeni-podzemni-reciklazni-kontejneri-u-gorici_314392



Kaja reći osim gdje je policija?
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss
JOSIPJOŽA


Broj postova : 1957

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty15.11.11 19:03

Teško policija može stražariti i čuvati kontejnere.

Trag i motiv paljenja, bi trebala imati snage i struke pronaći.

Pitanje je motiva nekoga tko je ovo učinio? Što je naravno prestrašno.

Motivi mogu biti različiti od onih najbezazlenijih od strane tinejdžera do biznismotiva konkurentskih tvrtki koje prodaju slične kontejnere, jer Gorica je u Hrvatskoj poznata po ovom projektu, u nekim našim gradovima se vode Natječaji za podzemne kontejnere, poništavaju i po nekoliko puta, jer su ovi kontejneri funkcionalno najbolji i najpovoljniji, no eto možda se želi pokazati i njihova mana, možeš ih vrlo lako zapaliti.

Bem mu miša, sad zgledam ko policajac?
[Vrh] Go down
mariofil68
Ide prema gore
Ide prema gore
mariofil68


Broj postova : 245

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty15.11.11 19:59

JOSIPJOŽA je napisao/la:
Teško policija može stražariti i čuvati kontejnere.

Trag i motiv paljenja, bi trebala imati snage i struke pronaći.

Pitanje je motiva nekoga tko je ovo učinio? Što je naravno prestrašno.

Motivi mogu biti različiti od onih najbezazlenijih od strane tinejdžera do biznismotiva konkurentskih tvrtki koje prodaju slične kontejnere, jer Gorica je u Hrvatskoj poznata po ovom projektu, u nekim našim gradovima se vode Natječaji za podzemne kontejnere, poništavaju i po nekoliko puta, jer su ovi kontejneri funkcionalno najbolji i najpovoljniji, no eto možda se želi pokazati i njihova mana, možeš ih vrlo lako zapaliti.

Bem mu miša, sad zgledam ko policajac?

Ovi podzemni kontejneri kao i oni prijašnji nadzemni postoje samo iz razloga da bi se netko mogao "rastaliti" na javnim natječajima za iste. Instaliranje navedenih dijametralno je suprotno logici isplativosti jer za njihovo funkcioniranje potrebno je puno više od njih samih. Potrebna je svijest. Da bi stanovnici imali svijest o načinu selektiranja otpada morali bi od svojih predstavnika u tijelima lokalne i državne uprave dobiti informativnu i financijsku opravdanost korištenja istih jer je zaista morbidno glupo očekivati da građani odgajaju svoju djecu i da sami sudjeluju o razvijanju navika selektiranja kad za uzvrat dobivaju samo pojačane račune za odvoz otpada. S obzirom da živimo u nitro kapitalizmu sa intencijom samozapaljivosti ne vidim iz kojeg bi mi to interesa selektirali plastiku, papir, žarulje, kurtone, uloške... kad od tog selektiranja račun za odvoz nije manji već suprotno. Pogotovo kad jedan frizeraj dobi račun kao da u 10m2 živi 10 pripadnika nacionalne manjine. Daklem, svijest treba razviti da bi se kontejneri isplatili, a s obzirom da su oni skoro pa uvijek poluprazni, evidentno je da su i nabavljani kako bi se popunile Partijske rupe u blagajni.
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty15.11.11 22:36

mariofil68 je napisao/la:
Daklem, svijest treba razviti da bi se kontejneri isplatili, a s obzirom da su oni skoro pa uvijek poluprazni, evidentno je da su i nabavljani kako bi se popunile Partijske rupe u blagajni.

Opet on citira sve. Pih, kad bu naučil.

Svijest o selektiranju otpada od smeća uopće nije povezana s računima za odvoz smeća.
Nadam se da će se uskoro početi obračunavati odvoz kućnog smeća po težini, pa će valjda sukladno tome i računi nekima biti manji, a nekima se i povećati.

Odgajam dijete i muža sam donekle preodgojila, a sebe sama dodatno odgojila da selektiramo otpad.
Radim to redovito i redovito punim te, kak vi velite "poluprazne" kontejnere. I nije mi trebao niti gradonačelnik niti vlast u gradu da mi ulije u svijest odvajanje onoga što se može koristiti. Ne treba mi niti pomoć niti potpora/poticaj u novcu da i dalje sama vozim odvojeni otpad do kontejnera ili reciklažnog dvorišta.

Počnite i vi odvajati kartone, novine, plastičnu ambalažu, najlon, tekstil, baterije, flaše od mlijeka i ulja, itakodalje jer sigurno imate djecu kojoj treba ostaviti pitku vodu i šume koje dišu.
[Vrh] Go down
mariofil68
Ide prema gore
Ide prema gore
mariofil68


Broj postova : 245

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty15.11.11 23:05

Plemenita, mojne me....

kad bi ljudi selektirali otpad Smetlari ne bi imali što odvoziti ili bi odvoz bio toliko reduktivan da se ne bi ni naplačivao. Ne bi se naplačivao jer bi se stvarala nova vrijednost prodajom selektiranog otpada. Stvaranjem sredstava iz ovog segmenta otvarala bi se nova radna mjesta, stvarali uvjeti za modernizaciju selektivnog procesa i odrastanje u sasvim drugom okruženju i sa sasvim drugačijim navikama. Ukoliko meni ne vjerujete pitajte pripadnike kriminalnih skupina u Moskvi ili New Yorku koji tamo kontroliraju selektiranje otpada što je dovoljan pokazatelj da se navedeno isplati. Oni se ne bave neprofitnim djelatnostima. Za kontakt slobodno nazovite besplatni info telefon kojeg možete pronaći na www.donvitobitepito.com alien
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty21.04.12 22:18

Uz zadnji račun dobih i dopis od VG vodoopskrbe da su "utvrdili da je velik broj odvodnje krovnih voda građevina na nedozvoljen način spojen na uličnu mrežu fekalne odvodnje otpadnih voda.."

pa kažu.. " isključite vaše interne krovne instalacije sa fekalne kanalizacije, a krovnu (oborinsku) odvodnju izvedite na način da se oborinska voda slobodno rasprostire po zelenoj površini vašeg okolnog terena."

Početkom lipnja kreću u kontrolu poduzetih aktivnosti na terenu.

Ne mogu vjerovati da ljudi kišnicu "odvode" u kanalizaciju?
Pa to treba kazniti sa desecima tisuća kn ako i poslije lipnja bude takvih.
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty21.04.12 22:28

Danas je bio dan "zelene čistke" - koliko je ljudi sudjelovalo? Kažu na TV 30 000 ????? Halo??? Ima nas 4 milje od toga valjda milja djece i milja penzića?
Gdje su ostale 2 milje ljudi?
Doma gledaju svoja posla, boli ih ona stvar za čistoću, ekologiju, čišćenje i pomoć drugima.

Ufff... pardon, ovaj grad je bio na popisu "Zelene čistke" da će sudjelovati u čišćenju divljih odlagališta.
O je, je... niste primijetili. Na službenoj stranici grada je link koji vas odvede na stranicu

http://www.zelena-cistka.org/

i to je to.

U ovom gradu više baš ništa nije normalno. Čak niti volonterske akcije koje se održavaju na cijelom planetu, ali ovdje ni u ludilu.


[Vrh] Go down
Ante
Admin
Admin
Ante


Broj postova : 2140

Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty28.04.12 1:07

To je pitanje savjesti. Uostalom, uvijek će biti onih koji bacaju gdje stignu i onih koji iza njih čiste ili još gore plaćaju čišćenje.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zaštita okoliša i ekologija Empty
PostajNaslov: Re: Zaštita okoliša i ekologija   Zaštita okoliša i ekologija Empty

[Vrh] Go down
 
Zaštita okoliša i ekologija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Ekologija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Forum Velika Gorica :: Domaće teme :: Grad Velika Gorica-
Forum(o)Bir: