Forum Velika Gorica
Za logiranje na forum kliknite na "Log in".
Za registraciju na forum kliknite na "Registration".
Ako ne želite da Vam ovaj prozor iskače kliknite na "Do not display this again".

Početna stranicaRegistracijaLogin

Share | 

Popis stanovništva

Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
plemenitašica
Expert
Expert

Broj postova : 2046

PostajNaslov: Popis stanovništva   04.01.11 16:37

U HRVATSKOJ će se od 1. do 28 travnja ove godine provoditi popis stanovništva,

Umjesto JMBG-a, koji se koristio na prošlom popisu stanovništva sada ćete morati reći svoj OIB ili broj osobne iskaznice.

Novo pitanje je i ono o "vrsti zajednice u kojoj osoba živi", a u kojoj su vam ponuđeni odgovori bračna zajednica, izvanbračna zajednica i istospolna zajednica, što znači da će se u popisu homoseksualne osobe morati deklarirati.

Ovo će biti redovni, desetogodišnji popis, koji se provodi prve godine u svakom desetljeću.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/novo-pitanje-u-popisu-stanovnistva-jeste-li-homoseksualac/531547.aspx

Prošli put sam bila indijanka, a sad bi mogla biti bušmanka ili dajte prijedlog.
[Vrh] Go down
Rožica-ljutibijes
Boss
Boss

Broj postova : 1353

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   04.01.11 17:46

plemenitašica je napisao/la:
U HRVATSKOJ će se od 1. do 28 travnja ove godine provoditi popis stanovništva,

Ovo će biti redovni, desetogodišnji popis, koji se provodi prve godine u svakom desetljeću.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/novo-pitanje-u-popisu-stanovnistva-jeste-li-homoseksualac/531547.aspx

Prošli put sam bila indijanka, a sad bi mogla biti bušmanka ili dajte prijedlog.

Možda eskimka....možda....japanka....ma imate ovozemaljski izbor.
Ja se budem pisala marsovka, ali svakako neka "vanzemaljka"
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss

Broj postova : 1957

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   04.01.11 18:49

Vanzenamljci, to svakako Laughing
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   05.01.11 15:45

Prvog travnja ove godine 15 tisuća popisivača počet će obilaziti hrvatska kućanstva, dok bi posao trebao biti priveden kraju 28. travnja. 'Na popisu 2011. planiran je angažman oko 15 tisuća popisivača, dvije tisuće kontrolora, 180 instruktora i 45 koordinatora.

Također je predviđen angažman 400 osoba koje će biti angažirane na poslovima obrade podataka nakon samog popisivanja.

Ako želite sudjelovati na popisu stanovništva 2011, morate imati završenu barem srednju školu, imati čitak rukopis (ne vjeruju na riječ, već provjeravaju), ali i položiti test za popisivače. Kako bi zadnju stavku uspješno izvršili, kandidati će proći obuku.

Cijeli proces izgleda ovako: prijave za sudionike popisa prikupljat će se već od veljače. Prednost će, kao i u prijašnjim popisima, imati nezaposleni jer popisivanje iziskuje cjelodnevni angažman popisivača uključujući subote i nedjelje. Popisivači su na prijašnjim popisima u velikom broju bili i studenti.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/104824/Trazi-se-15-tisuca-popisivaca-Tko-zeli-zaraditi.html

Vršila sam popis 1981 i zaista se slažem s neformalnim savjetima:
Neformalni savjeti

Iako se sudjelovanje na popisivanju stanovništva može činiti kao idealna prilika za zarađivanje nekoliko tisuća kuna, nije riječ o nimalo lakom poslu. Obrasci koje popisivač mora ispunjavati imaju mnoštvo kategorija, kućica i slično. Popisivač mora prilikom unosa biti izuzetno koncentriran kako ne bi pogriješio pri unosu. Ako dođe do pogreške, listić se mora ponovno popunjavati, prepisivati.

Popisivači bi trebali biti i u dobroj fizičkoj kondiciji. Cijeli dan ste na nogama, obilazite od kuće do kuće. Netko će vas ponuditi vodom, sokom, rakijom, većina neće, stoga vodite računa o tome da sa sobom imate bočicu tekućine i nešto za prigristi. Usto, oboružajte se strpljenjem. Naime, svaki popisivač dobije broj kućanstava u točno označenim stambenim jedinicama koje mora popisati. One koje ne nađete kod kuće, morat ćete potražiti drugi put. Ili treći i četvrti… Sve dok ih ne popišete.

Posao popisivača definitivno nije za one koji imaju strah od nepoznatih ljudi. U jednom danu morate ući u desetke domova. Sto ljudi, sto ćudi, stoga nikada ne znate hoćete li naići na ljubaznu staricu kojoj fali društvo te vam želi ispričati sve dogodovštine iz mladosti, djecu koja su sama doma i ne puštaju vas u stan ili pak, u najgorem slučaju, neprijateljski raspoložene, namrgođene osobe koje s nepovjerenjem otvaraju vrata i napadaju vas da što se to vas tiče (koje su vjere ili npr. nacionalnosti).
[Vrh] Go down
Ante
Admin
Admin

Broj postova : 2140

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.01.11 18:46

Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna

Hrvatska će, kao i skoro sve europske zemlje, provesti u travnju ove godine redoviti popis stanovništva. To najveće, najopsežnije i najskuplje statističko istraživanje u zemlji koštat će 174,9 milijuna kuna.

Popisivanje će se provesti od 1. do 28. travnja 2011. godine, a prvi preliminarni rezultati bit će objavljeni 30. lipnja. Provedba popisa stanovništva koštat će 33 milijuna kuna više nego zadnji popis iz 2001. godine, prema kojemu je Hrvatska imala 4.437.460 stanovnika, piše Novi list.

http://danas.net.hr/novac/page/2011/01/22/0112006.html?pos=n0
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.01.11 19:11

Ante je napisao/la:
Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil kuna

Uređena država može provesti tako popis, mi smo još daleko od uređene države.
Popis na terenu bi ovaj put trebao biti važna baza i za popis birača, svakako one adrese sa po 900 prijavljenih na jednom kućnom broju. Laughing
[Vrh] Go down
Ante
Admin
Admin

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   23.01.11 2:22

Mene samo zanima, koliko će stanovnika imati RH na kraju ovog popisa.
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   23.01.11 12:31

[quote="JOSIPJOŽA"]
Ante je napisao/la:

Nešto razmišljam i mislim se lako je Slovencima napraviti popis, dva slovenca se popnu na dva brega i odozgo vide sve slovence i popišu ih, a kod nas zašto košta ovoliko, ne bi znao reći. Ali znam da je to mukotrpan i zahtjevan posao ukoliko se želi stvarna slika stanovništva i dobar popis, bez prepisivanja s šalabahtera. bounce
[Vrh] Go down
manimal
Ide prema gore
Ide prema gore

Broj postova : 413

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   24.01.11 12:25

[quote="JOSIPJOŽA"]
JOSIPJOŽA je napisao/la:
Ante je napisao/la:

Nešto razmišljam i mislim se lako je Slovencima napraviti popis, dva slovenca se popnu na dva brega i odozgo vide sve slovence i popišu ih, a kod nas zašto košta ovoliko, ne bi znao reći. Ali znam da je to mukotrpan i zahtjevan posao ukoliko se želi stvarna slika stanovništva i dobar popis, bez prepisivanja s šalabahtera. bounce

ajne grose pljus
[Vrh] Go down
manimal
Ide prema gore
Ide prema gore

Broj postova : 413

PostajNaslov: A Vlada troši milijune...   28.01.11 10:21

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/01/27/0860006.html?pos=n1

Učenici OŠ Stjepana Bencekovića iz Horvata, točnije 27 članova geografske grupe, u samo dva dana su obišli sva kućanstva u svome mjestu i napravili popis lokalnog stanovništva. Ujedno su otkrili da se njihovi sumještani koriste internetom više od hrvatskog prosjeka.

• ''Učenici su s oduševljenjem prihvatili moj prijedlog, prionuli na posao s velikim entuzijazmom i nitko nije zabušavao. Iskreno, očekivao sam više problema s djecom, ali ispalo je da su neki ljudi zapravo bili problem. Ovo je malo mjesto, ima 1405 stanovnika, pa je takav projekt tu puno lakše realizirati negoli u većem naselju, u kojem odaziv kućanstava nije stopostotan kao ovdje'', rekao je profesor geografije Ivan Zelenić.

Ulogu glavne koordinatorice cijelog projekta spremno je preuzela 13-godišnjakinja Marta Klemenčić.

''U petak smo se svi našli u školi, podijelili papire i ekipa je krenula na teren. One koje nisu zatekli kod kuće učenici su posjetili u subotu. Tko god je imao neke nejasnoće ili kakav problem samo bi mene nazvao i sve bismo brzo riješili'', ispričala je Marta.

Profesor Zelenić dodaje da su si učenici donijeli glazbu u školu, prenosili informacije ako bi negdje zapelo, zapisivali bi sve na ploču, onda bi se to javljalo ekipi na terenu.

• I dok su mali popisivači popisivanje obavili u dva dana, za obradu podataka ipak im je trebalo malo više vremena.
    Popis lokalnog stanovništva donosi zanimljive podatke. Tako nam, primjerice, otkriva da se 40,7 posto stanovništva Horvata koristi internetom, što je iznad hrvatskog prosjeka koji iznosi 38 posto.

''Naš popis sadrži samo neke osnovne pokazatelje, poput strukture stanovništva po dobi, spolu, mjestu rada... Iz njega možete iščitati kako se smanjuje broj mladog stanovništva, a povećava broj starijeg. Tako je i u cijeloj Hrvatskoj. Također, zaseoci uz glavnu cestu i prugu imaju puno više mladog stanovništva. Kako bi jedan moj kolega rekao: Mladi ne žele živjeti u šumi'', objasnio je profesor Zelenić
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   28.01.11 11:42

Dobar primjer kako djecu angažirati u korisne projekte. Usput bi mogli učiti se kako već nešto i zaraditi, a da i država prođe jeftinije. Djeca to mogu obaviti u svakom MO kao i odrasli, možda čak i bolje nego odrasli.
[Vrh] Go down
Rožica-ljutibijes
Boss
Boss

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   28.01.11 16:54

JOSIPJOŽA je napisao/la:
Dobar primjer kako djecu angažirati u korisne projekte. Usput bi mogli učiti se kako već nešto i zaraditi, a da i država prođe jeftinije. Djeca to mogu obaviti u svakom MO kao i odrasli, možda čak i bolje nego odrasli.

Potpisujem! Ma naravno da mogu. Pa ta djeca su prepametna. flower
I evo jednog dobrog recepta kako što jeftinije, efikasnije i točnije napraviti popis.
Svaka čast ovom profesoru
study na ovako dobro osmišljenom programu iz kojeg se može puno praktičnog naučiti .... naravno i zaraditi.
[Vrh] Go down
Ante
Admin
Admin

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 11:35

Malo sam gledao tko je u Gorici sve angažiran na popisu stanovništva. Vidim dobro poznata imena.
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 11:46

Ante je napisao/la:
Malo sam gledao tko je u Gorici sve angažiran na popisu stanovništva. Vidim dobro poznata imena.

Kaj to znači, da je bilo sve po zakonu? Laughing
[Vrh] Go down
Mišel
Ide prema gore
Ide prema gore

Broj postova : 441

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 16:47

Da po zakonu,valjda je to zakon na hadezeovski način,40 ih ima posao i ovo im je dodatni posao,60 je studenata,a ostali nezaposleni.Gdje je pravda da zaposleni dožbije posao na popisivanju i još da bude kontrolor.
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 17:02

Mišel je napisao/la:
Da po zakonu,valjda je to zakon na hadezeovski način,40 ih ima posao i ovo im je dodatni posao,60 je studenata,a ostali nezaposleni.Gdje je pravda da zaposleni dožbije posao na popisivanju i još da bude kontrolor.

Jesu to provjereni podaci? A koliko je ukupno zaprimljeno za popisivanje, oko 150 ako se ne varam?
Dakle ipak je sve po zakonu. Laughing
[Vrh] Go down
Mišel
Ide prema gore
Ide prema gore

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 20:32

Pa i na radiju su rekli,a neke i poznam koji su na onoj listi i znam di rade,čak ne kod privatnika nego u državnoj službi,pa kaj sad misliti
[Vrh] Go down
JOSIPJOŽA
Boss
Boss

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 23:18

Mišel je napisao/la:
Pa i na radiju su rekli,a neke i poznam koji su na onoj listi i znam di rade,čak ne kod privatnika nego u državnoj službi,pa kaj sad misliti

Mašala! A kaj će oni onda na bolovanje iz državne službe, za vrijeme popisivanja.
Mašala! Mašala! Kako sam imao dobar predosjećaj da je sve po zakonu.
[Vrh] Go down
Mišel
Ide prema gore
Ide prema gore

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 23:30

pa pošto su kontrolori valjda će radit poslje radnog vremena
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 23:31

Ante je napisao/la:
Molim, idući put link, a ne da pogubim 5 minuta dok nađem gdje ste "malo gledali".

http://www.gorica.hr/2011/03/imenovani-popisivaci-stanovnistva-na-podrucju-velike-gorice/
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   22.03.11 23:37

No, poanta akcije vidi se upravo na donjem dijelu plakata, u kojem citiraju pasus Ugovora Svete Stolice i Republike Hrvatske:

"Mjerodavne vlasti Katoličke crkve i Republike Hrvatske pri određivanju spomenutoga novčanog iznosa imali su na umu postotak građana RH koji se izjašnjavaju katolicima. "

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/03/22/0499006.html

Jesmo li svi katolici? Ili su neki pokršteni neki drugi, ili se izjašnjavaju kao katolici iz straha?
Razmišljam "što ću biti".
Zašto reći, ne nisam vjernik, uostalom kaj to vas briga?
[Vrh] Go down
Mišel
Ide prema gore
Ide prema gore

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   23.03.11 16:03

[Vrh] Go down
Neo
Moderator
Moderator

Broj postova : 287

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   24.03.11 12:48

Jaca bu popizdila. Popisivači su trebali biti skinuti s popisa nezaposlenih i trebali su poboljšati statistiku.
[Vrh] Go down
Rožica-ljutibijes
Boss
Boss

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   24.03.11 13:41

Neo je napisao/la:
Jaca bu popizdila. Popisivači su trebali biti skinuti s popisa nezaposlenih i trebali su poboljšati statistiku.

mda, jako nju zabole "statistika".
[Vrh] Go down
Neo
Moderator
Moderator

Broj postova : 287

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   25.03.11 22:12

Veoma joj je važna statistika. Naravno ona koja joj odgovara, a to se lako sredi.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Popis stanovništva   

[Vrh] Go down

Popis stanovništva
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Popis svih drivera instaliranih na racunalu
» popis PRIVATNIH dječijih vrtića u Zagrebu
» popis potrebnih stvari za bolnicu