Forum Velika Gorica
Za logiranje na forum kliknite na "Log in".
Za registraciju na forum kliknite na "Registration".
Ako ne želite da Vam ovaj prozor iskače kliknite na "Do not display this again".
Forum Velika Gorica
Za logiranje na forum kliknite na "Log in".
Za registraciju na forum kliknite na "Registration".
Ako ne želite da Vam ovaj prozor iskače kliknite na "Do not display this again".
Forum Velika Gorica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Crtice iz Turopolja

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
JOSIPJOŽA
Boss
Boss
JOSIPJOŽA


Broj postova : 1957

Crtice iz Turopolja Empty
PostajNaslov: Crtice iz Turopolja   Crtice iz Turopolja Empty02.01.11 16:00

Evo s početkom Nove 2011. godine još jedne lijepe i korisne Teme, unaprijed zahvaljujem g.Lučiću na svim tekstovima koje će nam donijeti ovdje, svakako osoba koja ima puni legitimet da nas poduči i podsjeti na jezik, tradiciju i običaje Turopolja. bounce

http://www.hns-vg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=229&Itemid=49

Objavljen je prvi tekst u rubrici Crtice iz Turopolja. Bit će pisane u obliku kratkih priča iz povijesti Turpolja na kajkavskom (turopoljskom) jeziku. Na ovaj način želimo popularizirati korištenje turopoljskog govora i tradicijsku kulturu s jedne strane, a također čitateljima omogućiti upoznavanje povijesti kraja u kojemu živimo. Crtice piše Zdravko Lučić, vrstan poznavatelj turopoljskog govora i povijesti koji se do sada svojim angažmanom pokazao kao ključna figura turopoljskog kraja u očuvanju tradicijske kulture; od pisane riječi, oživljavanja zaboravljenih običaja, obnove Plemenite opčine turopoljske i kao jedan od glavnih aktera sad već dvadesetogodišnjih nastojanja za povratom imovine zemljišnim zajednicama. Nadamo se da ćete uživati u čitanju naših Crtica iz Turopolja.

Piše Zdravko Lučić
Viš, samo keaj ga nies vlovil!
Gdo i malo pozna Turopole boar je čul za Kouče. Ni oko kojega naziva bilo teruga turopolskuga sela nie tuliko nedoumice, neznoajna, podrugivajna i prenemoagajna kuliko oko Kouč. A stvoar je tak jednostavna. Naime, čez stoleča glasovne promeni se čestoput staroslavenski gloas o pretvoril u u: roka-ruka, koča-kuća, Korilovec-Kurilovec, Dobranci-Dubroajnec itd. V imenu Kouča je fonetska promena zastala na uzlaznom dugom dvoglasu ou. Osim Koučanov malo ga gdo zna prav zgovoriti. Zbog joala se onda prenemoažu. Objašnaval sem s tiem da smo mi Koučani bili do pre 80 let šumum zaokruženi poak smo se sporeše grackomu govoru podvrgevali. K tomu se još koješta more nadometati tak da slušoač ne zna keaj bi si zaprav mislil. To i spoada malo v koučku štimu.
Nu, to nie tema ove crtice. Tema je s prvuga svetskuga rata. Kad je rat progloašen su se, bi reči, bojovneši Koučani sprdali da tu kakti nikakvoga rata ni ne bu. Am naši dečki buju Srbe z batinama pomlatili i pretirali. Oni pak keaj su se okuplali oko Radičov gda su k Gospockem dolazili niesu baš tak razmišlali makar i bili zoato da priestolonoaslenika treba osvetiti.. Nu vu to vrieme su bili majnina.
Večina v Dolne i Gorne Kouča su se prezivali Čunčič i Lučič. To su bila najbrojneša prezimena v Turopolu. Iza jnih su bili Kosi, ali u više sel. Nu, s poradi toga je saka zoadruga istuga prezimena imela svoj noadimek. Zmed ostale su med Lučiči bili Bolteki i Pintari. I oni se sad zdohoajaju.
Franca Boltekovuga su zvoali Čača a Jožu Pintarovuga Biba. Bili su to frčni i drčni dečki, okretni i noagli. Dečki za juriš. Za piti su istom tak bili naviek raspoložni poak su po se prilike z pesmum i v rat otišli. Selski dečki rat moru durati, al ak se oduži znevidi im se. Tak su i jarani, Čača i Biba kad su se na odsustvu v Kouča v opčinske bertije zestali, negde sedamnajste, zaklučili da oni više pod kaplarsku komoandu ne bi išli i da nejdu. Keaj je je, al toga je nimi dosti i predosti. Na te reči vredelo je i povleči, pak i zapopevati: Care Karlo i carica Zita keaj ratuješ kada nemaš žita!
Bilo je v Turopolu i v drugem selam takve zelenokaderovske slučajevov i odluke. Znoa se poak, žandari v takve prilika moraju uredovati, probati takve v red napelati, zaprav poloviti. Bili su to pri nam noajgušče stasiti i brkati Ličani, debele obrv i mrkuga pogleda. Se zazebeš.
Z jutra su onda žoadari v Kouče došli i zavjeli Čaču i Bibu doma. Jel su žgance pojeli, ne zna se. A onda ž nimi dale, čez šumu Kneje put Mraclina. Prek ceste je mam bila Mraclinska šuma tak da po ceste niesu morali ni hoditi. A keaj je to – ni četiri kilometre doalko. K poldoanu su več bili tam.
Oko mraclinske cirkve je bil drveni rastovi plot. Jen žoandar je ostal čuvati vlovlenike a drugi su otišli po Mraclinu lovit mraclinske zelenokoaderaše. Gda su se žandoari med vulička zgubili, Čača – kakvuga ga je Bog okretnuga stvoril! – skoči k plotu, primle se za letve, sukne prek plota kak striela i zaproaši put Kouč. Biba se lecne poak za jnim. Ali ni žandar nie spoal v službe, čul je da se plot zatresel i skočil je za Bibum. Zgrabil ga na vrh plota - E nećeš, sokole! Biba je kakti zastal v zroaku i otpovrnu mu oštro - Pusti, pusti me, ti Boga tvega, viš, samo keaj ga nies vlovil!
Velika Gorica, na Boadnjak 2010. leta
[Vrh] Go down
plemenitašica
Expert
Expert
plemenitašica


Broj postova : 2046

Crtice iz Turopolja Empty
PostajNaslov: Re: Crtice iz Turopolja   Crtice iz Turopolja Empty02.01.11 16:11

Se razme da je počel z Kučem. Kakof bi to bil Lučić da se svega ne drži.
Citat :

"da smo mi Koučani bili do pre 80 let šumum zaokruženi poak smo se sporeše grackomu govoru podvrgevali."
Da, ima Lučić praf, pomalo su zaostali. (mislim pozitivno, da se ne bi du nasrdil).

Gospon Lučić - fala znapred na tekstovima tere bumo čitali. Neću gaditi temu, ali imala bi sekaj za napisati glede razumijevanja. No, mislim da me razmete.

Vlovlenik - hihihihihih vrlo aktualna riječ. Laughing
[Vrh] Go down
Rožica-ljutibijes
Boss
Boss
Rožica-ljutibijes


Broj postova : 1353

Crtice iz Turopolja Empty
PostajNaslov: Re: Crtice iz Turopolja   Crtice iz Turopolja Empty02.01.11 17:28

JOSIPJOŽA je napisao/la:
Evo s početkom Nove 2011. godine
još jedne lijepe i korisne Teme, unaprijed zahvaljujem g.Lučiću na svim
tekstovima koje će nam donijeti ovdje, svakako osoba koja ima puni
legitimet da nas poduči i podsjeti na jezik, tradiciju i običaje
Turopolja.
bounce

http://www.hns-vg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=229&Itemid=49

Crtica iz Turopolja.

Piše Zdravko Lučić
Viš, samo keaj ga nies vlovil!

Užitak
je bilo pročitati ovu pričicu. Hvala gospon Lučić - samo naprijed i
dalje nam pričinjajte radost i veselje makar čitanja jezika, tradicije i
običaja dragog nam Turopolja.
sunny Very Happy

plemenitašica je napisao/la:
Se razme da je počel z Kučem. Kakof bi to bil Lučić da se svega ne drži.
Citat :

"da smo mi Koučani bili do pre 80 let šumum zaokruženi poak smo se sporeše grackomu govoru podvrgevali."
Da, ima Lučić praf, pomalo su zaostali. (mislim pozitivno, da se ne bi du nasrdil).

Gospon
Lučić - fala znapred na tekstovima tere bumo čitali. Neću gaditi temu,
ali imala bi sekaj za napisati glede razumijevanja. No, mislim da me
razmete.

Vlovlenik - hihihihihih vrlo aktualna riječ. Laughing

A kak se ne bi razmelo, am je se tak aktualno
Basketball .
[Vrh] Go down
Sponsored content





Crtice iz Turopolja Empty
PostajNaslov: Re: Crtice iz Turopolja   Crtice iz Turopolja Empty

[Vrh] Go down
 
Crtice iz Turopolja
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» GT - Glasnik turopolja
» Muzej Turopolja
» Doprinos akad.kipara g.Rade Jovičić u očuvanju Etnotradicije i Kulture na području Turopolja

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Forum Velika Gorica :: Domaće teme :: Dragi naš zavičaj, bliži i malo dalji-
Forum(o)Bir: